Sklep Rowerowy
Bicycle trailers
Sakwy Rowerowe MSX
Cyklotur.com
Bicycle trailers
KOLARSTWO G�RSKIE
Baza rowerow

Niejsce na reklame

Ostatnia wizyta: Obecny czas: 22 Sie 2014, 02:01

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Sklep Rowerowy

Zamknięte forum Ten temat został zablokowany, nie możesz edytować ani pisać nowych postów.  [ 6 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Sram XX - 2x10 w MTB
PostWysłany: 17 Maj 2009, 14:15 
Moderator & Redaktor
Awatar użytkownika

Miejscowość: Biskupice/Poznań
Pochwały: 11
SRAM XX, pierwsza kompletna grupa mtb marki z Chicago pobudza wyobraźnię fanów mtb. Zarówno zawodników, szukających optymalnych rozwiązań jak i „szalonych weight weenies” dla których liczy się każdy gram.

Image Pierwsze, co rzuca się w oczy, to oczywiście przełożenia. XX jest pierwszą grupą mainstreamowego producenta, która oficjalnie sankcjonuje dwie zębatki w korbach roweru mtb. Mocowanie zębatek przypomina nieco XTR serii 960. Miski suportu docelowo mają być w dwóch standardach: kalsycznym GXP oraz wchodzącycm na rynek BB30.

Dostępne mają być następujące kombinacje przełożeń: 39-26 (sugerowane zastosowanie to ciężkie trasy xc), 28-42 (uniwersalna) oraz... 30-45 (ciekawa propozycja dla maratończyków). Do kompletu będzie dziesięciorzędowa kaseta z zestawem 11-32 lub... 11-36, zatem w połączeniu z korbami 39-26 dostępne będzie najlżejsze przełożenie takie, jak w klasycznym zestawie 3x9. Image

Image Takiego właśnie przełożenia McConneloug używała w Jeleniej Górze na trasie obfitującej w wiele stromych podjazdów i dała sobie na nim radę. Sama kaseta jest mocno wyfrezowana a największa koronka wygląda na aluminiową.

Image Przednia przerzutka to nowa konstrukcja, choć ogólny kształt przywodzi na myśl „plastikowe” przerzutki Sachsa (później Srama), przez koneserów uznawane za przerzutki niemal idealne.

Przerzutka tylna od obecnie produkowanej X.0 różni się przede wszystkim mniej ażurową i filigranową konstrukcją. Do tego wyraźnie mniej „odstaje” od ramy, co z kolei sugeruje wzorowanie się na koncepcji „Shadow” Shimano. Przerzutki obsługiwane są triggerami, które najmniej odbiegają wyglądem i koncepcją od dotychczasowego modelu. Image

Image

Image

Image Najwięcej do tej pory powiedziano o hamulcach. Spora część zawodników używa już nowych XX. Wzorowane kontrukcją na Elixirach są od nich wyraźnie lżejsze. Podobno hamulec ma konkurować wagą z Formulą R1, być może zyska nieco dzięki „pływającym”, dwuczęściowym tarczom podobnym do tych znanych z Hope'ów.

Image

Image

Image

Image

Image

Interesująco wygląda natomiast manetka blokady widelca. Rock Shox, będący częścią koncernu SRAMa wyraźnie zmierza do odzyskania pozycji najbardziej innowacyjnego producenta rowerowych amortyzatorów. Korona widelca jest carbonowa, natomiast sama blokada hydrauliczna. Manetka, zintegrowana z dźwignią hamulca jest filigranowa, bardzo ergonomiczna i działa znakomicie. Image

Image

Cała grupa posiada póki co zaklejone logo. Podobno jego obecna wersja nie podoba się specom od marketingu. Na korbach, zamiast zunifikowanej nazwy SRAM widnieje napis Truvativ. Osprzęt, choć w pełni funkcjonalny ciągle jeszcze jest wersją prototypową, choć, stosując nomenklaturę programistyczną, jest to już wersja RC a nie Beta.

Offline Profil  

Temat postu: Re: Sram XX - 2x10 w MTB
PostWysłany: 17 Maj 2009, 16:39 
Moderator & Support Team
Awatar użytkownika

Miejscowość: Gliwice
2x10 - Jestem ciekaw jak pracuje łańcuch na takich rozbieżnościach hyhy...

Ale za to patent z hydrauliczną manetką jest dobry na pewno się nie zasyfi, więc jego praca jest zawsze taka sama. :)

Offline Profil  

PostWysłany: 17 Maj 2009, 18:17 
Zastępca
Awatar użytkownika

Miejscowość: Poznań
Pochwały: 6
Cytuj:

tak samo jak w szosie kolego :P

Offline Profil  

PostWysłany: 17 Maj 2009, 18:39 
Moderator & Support Team
Awatar użytkownika

Miejscowość: Gliwice
karlos napisał(a):
Cytuj:

tak samo jak w szosie kolego :P

Tak... ale nie powiesz mi chyba, że naprężenia łańcucha są takie same jak w MTB? Wjazdy pod górę na stójkę to jest znaczna siła niż w szosie.

Offline Profil  

PostWysłany: 17 Maj 2009, 19:31 
Moderator & Redaktor
Awatar użytkownika

Miejscowość: Biskupice/Poznań
Pochwały: 11
Ja nie mógłbym mieć łańcucha na 10 - wymiana co 1000km :P Ludzie jeżdżą i sobie nawet chwalą łańcuchy 10s. A dlaczego jeżdżą na 10s? Waga... :lool:

Ogólnie rzecz biorąc dobra alternatywa dla 3x9, fajnie, że wchodzi na rynek cała grupa a nie poszczególne części. Jednakże 2x9 jest już dobrze znane w światku L-B, na dobrą sprawę można zrobić zestaw o identycznych przełożeniach bowiem Shiamano na początku roku wprowadziło 9-rzędową kasetę o rozpiętości 11-36T. Oczywiście brakuje nam jednego biegu ale to akurat w moim przypadku jest zaletą.

Mi kopara opadła jak zobaczyłem hample na wadze: 175g to coś niesamowitego, mniej niż szczęki od v'ek :D Kaseta jest pięknie wyfrezowana, wyglądem przypomina łopatki turbiny. Po prostu bomba :P Jestem ciekaw jak z wagą pozostałych komponentów no i oczywiście ceną :)

Offline Profil  

PostWysłany: 17 Maj 2009, 21:24 
ROWERZYSTA

Miejscowość: Grudziądz
Pochwały: 1
miskov napisał(a):
Jestem ciekaw jak z wagą pozostałych komponentów no i oczywiście ceną :)

Z wagą może być problem - w końcu koronki w korbach maniaków wagi są aluminiowe, natomiast kasety aluminiowe to rzadka rzadkość ;) Kaseta 11-36 będzie cięższa niż 11-30 i dodatkowa koronka w korbie. Jednak główna zaleta, czyli dużo mniej przerzucania łańcucha na korbie, jest sporo ważniejsza niż te kilkadziesiąt dodatkowych gramów ;)
Z ilością przełożeń nie jest tak źle, mi ich nie brakuje przy 2x8 (miałem przejść na 2x9, ale dodatkowa koronka z tyłu jest mi niepotrzebna).

Offline Profil  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Zamknięte forum Ten temat został zablokowany, nie możesz edytować ani pisać nowych postów.  [ 6 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość