Sklep Rowerowy
Bicycle trailers
Sakwy Rowerowe MSX
Cyklotur.com
Bicycle trailers
KOLARSTWO G�RSKIE
Baza rowerow

Niejsce na reklame

Ostatnia wizyta: Obecny czas: 29 Lip 2014, 12:46

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Sklep Rowerowy

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Marki rowerowe - podstawa dobrego samopoczucia?
PostWysłany: 20 Lip 2009, 19:29 
Moderator
Awatar użytkownika

Miejscowość: Poznań
Pochwały: 2
Część mojego listu do Bikeboard'u, myślę, ze tutaj też można na ten temat wywiązać jakąś dyskusję:)

Ostatnimi czasy zauważyłem, że pojawia się coraz więcej testów rowerów, które są nieznane lub mało znane na polskim rynku. Marki o których nigdy nie słyszałem, albo też widywałem je w sklepach sportowych (oprócz go sport, w sklepie intern sport widziałem rowery Nakamura), stojące obok Gigantów, Merid czy Kellysów. Jak bardzo te mało znane marki są warte zainteresowania, czy są one na tyle konkurencyjne jeśli chodzi o wykonanie, i technologię produkcji jak marki cenione w świecie rowerowym? Wiadomo, że pod względem konkurencyjności cena/możliwości te mało znane rowery często wypadają korzystniej niż markowe za te same pieniądze. Pytanie, czy jeśli rozłożyć rowery na części to nadal będzie się tak opłacać? Pewnie będzie, ceny większości komponentów są zbliżone, ale „nieznane” marki posiadają dużo tańsze ramy. I tu kolejne pytanie, ile na cenę ramy ma wpływ sama jej produkcja a ile marka pod którą będzie dana rama figurowała. Można powiedzieć, że i tak większość ram jest robiona na Tajwanie na tych samych liniach produkcyjnych. No ale czy firmy jak Merida, GT, Gigant i inne nie wydają dużych pieniędzy nad rozwojem i badaniami ? A co z innymi firmami jak na przykład MBike czy inne? Czy te rowery mają bezpieczne ramy, trwałe i warte zainteresowania? A czy Kross czy Romet, które mają pewnie też ramy z Tajwanu, są konkurencyjne pod względem parametrów parametrów np. Trekiem? Oczywiście mam na myśli cały czas porównywalne ceny rowerów. Warto kupować na pierwszy rzut oka „mało znane marki” czy lepiej pozostać przy znanych firmach rowerowych?

Offline Profil  

Temat postu: Re: Marki rowerowe - podstawa dobrego samopoczucia?
PostWysłany: 20 Lip 2009, 20:25 
Administrator
Awatar użytkownika

Pochwały: 11
qla, jestem ciekaw co odpiszą w BB :pp:

Offline Profil  

PostWysłany: 20 Lip 2009, 20:39 
Moderator
Awatar użytkownika

Ja mam nadzieję, że w ogóle odpiszą:P

Offline Profil  

PostWysłany: 20 Lip 2009, 20:42 
ROWERZYSTA

Miejscowość: Lublin
Jak odpiszą to zacytujcie, ni ma kasy na bb ;)

Offline Profil  

PostWysłany: 20 Lip 2009, 20:50 
Vip

akurat kross wydaje mi sie ze spawa ramy w polsce (reki se nie dam uciac)

Offline Profil  

PostWysłany: 20 Lip 2009, 21:11 
Moderator & Redaktor
Awatar użytkownika

Miejscowość: Biskupice/Poznań
Być może spawał ale obecne ramy są stąd: http://www.kinesis.com.tw/index.php

Ramy Mbike, Rometa, Krossa czy innych małych firemek są zamawiane w wielkich fabrykach, przykład powyżej, przez co koszt 'wyprodukowania' roweru jest niższy ale niestety idzie to na jakości. Dlatego też np. za 2000zł masz albo Meridę na Alivio albo Krossa na Lx :)

Sytuacja identyczna jak w motoryzacji, jest kilka marek, które wymyślają nowe rzeczy a reszta je po kilku latach kopiuje :)

Offline Profil  

PostWysłany: 21 Lip 2009, 09:14 
Moderator
Awatar użytkownika

Z drugiej strony, mercedes jak i fiat są tez produkowane masowo, a jakościowo(teoretycznie) mercedes jest lepszy.

Na ile rama rowerowa np. KTM jest lepsza od Krossa? Meridy też są na Tajwanie gdzieś spawane chyba? Fabryka która spawa ramy dla Krossa, mbike itp, tez chyba musi jakieś normy spełniać.
Na ile taka rama będzie gorsza dla przeciętnego użytkownika?

Offline Profil  

PostWysłany: 21 Lip 2009, 10:59 
ZAWODOWIEC
Awatar użytkownika

Miejscowość: Barlinek
Budy sportowe Asics również są produkowane w Chinach, a nawet są tam projektowane :D I jakoś z tego powodu nikt na nie nie narzeka ;)
Tutaj wiele zależy od tego, ile przykłada się do rozwijania technologi, prowadzenia kontroli itp. Jedna firma zrobi buty za 5zł a druga za 100zł, tyle tylko, że w tej pierwszej pracownik dostał wielkie G, buty są robione byle jak, przy użyciu prehistorycznych technik bez żadnej kontroli z góry. A w drugiej firmie pracownik dostał wielkie G (może coś więcej), ale firma używa nowoczesnych technologi, kontroluje fabrykę, dba o jakoś i przede wszystkim o swoją renomę wypracowaną przez wiele lat.
Teraz wszystko jest robione przez Chińczyków, ale jakoś buty Adidasa się trzymają rok a nawet 2 lata, a buty z bazaru po tygodniu lądują w koszu (nie mówiąc o rakotwórczych substancjach).
Nawet niektóre oryginalne części do VW/Audi, które można kupić tylko w ASO za kosmiczną cenę są robione w Chinach, a wydawać się mogło, że będą miały napis Made in Germany ;)

Offline Profil  

PostWysłany: 21 Lip 2009, 11:31 
Moderator & Redaktor
Awatar użytkownika

Miejscowość: Biskupice/Poznań
Cytuj:
Nawet niektóre oryginalne części do VW/Audi, które można kupić tylko w ASO za kosmiczną cenę są robione w Chinach, a wydawać się mogło, że będą miały napis Made in Germany
To akurat nie dziwi, bo samochód składa się podobnie jak rower z wielu części dostarczanych przez pod wykonawców, którzy swoje komponenty mogą produkować nawet i na Bora-Bora.

To tak jakbyś stwierdził, że jeżeli Cannondale to firma amerykańska, to dlaczego wsadzają tam osprzęt Shimano produkowany w Azji czy piasty Dt Swissa ze Szwajcarii.
Różnica w tym, że w samochodzie najczęściej każdy model ma inne części choć i to już przestaje być normą.

Cytuj:
Na ile rama rowerowa np. KTM jest lepsza od Krossa? Meridy też są na Tajwanie gdzieś spawane chyba?
A na ile lepszy jest Opel Astra III od FSO Lanos? Oba produkowane są 'gdzieś' w Polsce. Oba dowiozą Cię z punktu A do punktu B, pytanie tylko jak szybko, jak wygodnie, jak bezpiecznie?

Podobna sytaucja jest z ramami, oczywiście te 'tanie' spełniają one wszystkie normy więc o bezpieczeństwo nie można się martwić. Różnica jest przede wszystkim technologiczna; stopień cieniowania, sposób kształtowania rur czy w końcu spawanie. Merida dochodziła do tego latami a teraz produkuje chociażby karbonową ramę, która wg testów jest jedną najlepszych na świecie bo łączy niską wagę ze sztywnością i przemyślaną geometrią. Włożono w nią ogromne pieniądze ale efekt jest powalający.
A taka rama z karbonowego Go-Sporta ma skopaną geometrią, proces technologiczny sprzed kilku lat i z pewnością najlżejsza nie jest. Za to kosztuje o wiele mniej.

Także porównywanie ram z chociażby Krossa do czołówki jest trochę nie na miejscu :)

Czy odczujesz różnicę między takimi ramami? Moim zdaniem o ile nie przesiadłeś się prosto z makrokesza, tak.

Offline Profil  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość